Zaparowane szyby? Są na to sposoby

Wsiadasz do samochodu, chcesz ruszyć, ale nic nie widzisz? Twoje szyby zaparowały? Co robić w takiej sytuacji? Jaki jest sposób na parowanie szyb w aucie? Mamy na to kilka patentów.

Problem z zaparowanymi szybami najczęściej dokucza nam w okresie jesienno-zimowym. To właśnie wtedy w naszym samochodzie znajduje się najwięcej wilgoci. Można zadać pytanie: dlaczego? Odpowiedź jest dość prosta – poza wilgotnym powietrzem, to my sami ją generujemy. Wsiadamy do auta w mokrych ubraniach (np. po deszczu), źle otrzepujemy buty od śniegu, nie suszymy dywaników – te przykłady sprzyjają pojawieniu się wilgoci i co za tym idzie pary na szybach. Parowanie szyb w aucie może być przyczyną wypadku, także warto zapoznać się ze sposobami, jak uniknąć tego problemu.

Co zrobić, gdy szyby zaparują?

Każdy z nas ma swoje sposoby na parowanie szyb w samochodzie. Najprostszym i najbardziej oczywistym jest włączenie nawiewu (zwłaszcza ciepłego powietrza) i skierowanie go na szyby. Jednak bardzo ważne jest, żeby pamiętać o wyłączeniu zamkniętego obiegu. Sprawa jest jeszcze prostsza gdy w samochodzie mamy klimatyzację, ponieważ ona dodatkowo wysusza powietrze.

Jak zapobiec parowaniu szyb w samochodzie? Można skorzystać z gąbki lub ścierki, aby wytrzeć szyby, ale trzeba to wykonać bardzo dokładnie. Niedokładne wytarcie prowadzi do powstania smug na szybie, a to może ograniczać naszą widoczność podczas jazdy.

Jeśli szyby parują, może to być oznaką, że filtr kabinowy jest do wymiany. To właśnie filtr kabinowy odgrywa ważną rolę w odparowywaniu szyb, dlatego powinno się go regularnie wymieniać. Nowy filtr wymienia się co 12-14 miesiące albo co 15-40tys. kilometrów przebiegu. Przy okazji wymiany, powinno się dodatkowo oczyścić komory dolotowe i cały układ recyrkulacji powietrza w samochodzie.
Jak zapobiegać parowniu szyb w samochodzie?

Po pierwsze powinniśmy dbać o czystość szyb. Na brudnych szybach wilgoć szybciej się osiada. Ale czy istnieje dobry środek na parowanie szyb w samochodzie? Tak, jak już wspomniałam, regularna wymiana filtra kabinowego sprawia, że szyby nam nie zaparują. Powinniśmy też sprawdzić uszczelki drzwi i klapy bagażnika, przez które wilgoć może się dostawać do wnętrza auta z zewnątrz. Łatwym zapobieganiem jest wymiana materiałowych dywaników na gumowe, które umożliwiają nam wylanie ewentualnej wody wniesionej przez nas do samochodu. Dodatkowo taka czynność chroni nasz pojazd przed korozją. Jeśli jednak nie chcemy wymieniać dywaników, to jeśli zauważymy, że są one mokre powinniśmy je wysuszyć.

Parowanie szyb w samochodzie – jak usunąć ten problem?

Dobrym sposobem na radzenie sobie z wilgocią jest zakup pochłaniacza wilgoci lub wykonanie go samodzielnie, np. poprzez włożenie do woreczka ryżu lub kociego żwirku.

Na rynku znajdziemy też wiele środków, które zabezpieczają szyby. Taki środek na parowanie szyb w samochodzie może być pomocny, choć trzeba jednak pamiętać, żeby przed zaaplikowaniem preparatu dobrze oczyścić powierzchnię. Producenci często też zwracają uwagę, aby jedną szybę pozostawić bez zabezpieczenia, żeby wilgoć miała miejsce na skroplenie się.

Dbanie o szyby jest bardzo ważną czynnością, ponieważ to one odpowiadają za widoczność na drodze, a z zaparowanymi lub brudnymi szybami możemy nie zauważyć pieszego, rowerzysty itp. przez co, możemy doprowadzić do wypadku lub kolizji. Dlatego warto wyposażyć się w srodek przeciw parowaniu szyb w samochodzie, a wówczas z pewnością nasza jazda stanie się bezpieczniejsza.