Coraz więcej oszustw przy sprzedaży aut używanych

Aż trzy czwarte samochodów zgłaszanych do sieci autoryzowanych autokomisów jest odrzucanych. W czasie pandemii mocno wzrosła liczba nieuczciwych praktyk w handlu używanymi autami. – Na rynku przybywa samochodów, których ludzie chcą się pozbyć.

Rynek używanych samochodów osobowych nie przezywa takich problemów ze spadkami popytu jak sprzedaż samochodów nowych. We wrześniu prywatny import samochodów okazał się najwyższy w tym roku sięgając 88,6 tys. sztuk. To o 8 proc. więcej niż przed rokiem. W październiku liczba sprowadzanych aut co prawda r/r zmalała, ale według danych Samaru, w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2020 r. do kraju sprowadzono 712,2 tys. aut osobowych i lekkich dostawczych.

Najczęstsze powody to wady prawne, przekręcone liczniki lub stan techniczny nie pozwalający na dalszą eksploatację samochodu bez kosztownych napraw. Do autokomisów często podjeżdżają samochodem osoby, które z powodu pandemii straciły pracę, a w konsekwencji dochody i teraz usiłują pozbyć się auta, nierzadko w fatalnym stanie technicznym.

Ryzykowne okazują się zwłaszcza te samochody, które wielokrotnie zmieniały właściciela w krótkim czasie, a na dodatek ten ostatni ma na przykład stałe miejsce zamieszkania w biurze. W kilku przypadkach okazało się, że w ten sposób próbowano obejść egzekucje komornika. – Dłużnik sprzedał pojazd kilku podstawionym osobom i miał nadzieję, że badając dokumenty, nie sprawdzimy tak odległej przeszłości.

Trzeba uważać przy starszych i tańszych samochodach, które nie miały jeszcze elektronicznych książek serwisowych. Wykorzystują to niektórzy drobni importerzy używanych aut z Europy Zachodniej. Po przekroczeniu granicy samochód traci praktycznie całą swoją historię. Nieuczciwi sprzedawcy mogą niewielkim nakładem kosztów odmłodzić auto, zmienić stan licznika czy zatuszować wypadek.

W październiku najpopularniejszym samochodem oferowanym do sprzedaży w serwisach internetowych, autokomisach i przez dealerów samochodów używanych był Opel Astra. Audi A4 znalazło się na drugim miejscu, a podium zamykało BMW 3. W ofertach (w sumie 259,9 tys. ofert) przeważały diesle: było ich 126,4 tys. Średnią ceną prezentowanych samochodów było 19,9 tys. zł, a średni deklarowany przebieg wynosił 178 tys. kilometrów.