Na drogach pojawi się 100 nowych fotoradarów

Ministerstwo Infrastruktury opracowało nowy projekt. Według zapisów w nim zawartych, na polskich drogach pojawi się 100 nowych punktów pomiaru prędkości, a 400 obecnych zostanie zmodernizowanych. Dodatkowo zmodernizowany będzie system egzekwowania mandatów, zwłaszcza od zagranicznych kierowców.

Nowe przepisy stworzone przez resort, mają na celu uszczelnienie kar nakładanych na kierowców (a raczej właścicieli pojazdów, którzy mają wskazać prowadzącego) z systemu fotoradarów. Tak przynajmniej wynika z informacji podanych przez Polską Agencję Prasową, powołującą się na publikację Rzeczpospolitej. Zgodnie z doniesieniami, mandaty obecnie płaci mniej więcej połowa kierowców, którzy je otrzymali. Pozostała część stara się uniknąć zapłaty m.in. przez podważenie jakości zdjęcia lub po prostu nie odbierając korespondencji przez 180 dni (po tym czasie sprawa ulega przedawnieniu).

Nowe przepisy – jak twierdzi Ministerstwo Infrastruktury, mają na celu poprawę sytuacji, w których kierowca, również ten z zagranicy, uniknie kary za łamanie przepisów. To nie jedyne zmiany jakie wprowadza resort. Przy okazji prac nad nowymi przepisami, uszczelniającymi system egzekwowania mandatów, pojawią się usprawnienia techniczne. Do 2023 roku GITD wymieni 400 obecnie wykorzystywanych fotoradarów na ich nowocześniejsze odpowiedniki. Ponadto rozbuduje sieć o kolejne 100 nowych urządzeń. Nowe fotoradary zostaną rozlokowane nie tylko na głównych trasach, ale również na drogach powiatowych.